Az elmúlt pár nap bejegyzéseiben elolvashattátok/meghallgathattátok, számomra milyen volt az idei év zenei felhozatala. Már csak a decemberi adaggal vagyok adós, de ilyen az előzőekben látott formában nem lesz. Ennek mindössze annyi az oka, hogy az elmúlt 30 napban egyéb elfoglaltságaim miatt zenét maximum a karácsonyi bevásárláskor hallottam, azt sem a zenelejátszómról, hanem a boltokban, ezt a hónapot teljes egészében pótolnom kell. Viszont, igaz, hogy az első napjára, de decemberre esett az idei év legjobb koncertje. Nem hittem, hogy az Wild Beasts, The xx, Stone Roses Szigetes trióját bármi felül tudja múlni, az Efterklangnak sikerült. Idén ősszel lemezt is jelentettek meg, így azt hiszem teljes jogosultságot élveznek, hogy a Piramida és az ezt bemutató koncert legyen az idei lista 100. darabja.
100. Efterklang - Piramida
A lemez:
Az Efterklang olyan zenekarnak határozza meg magát, aki a biztos dolgok helyett, inkább a kísérletezést részesíti előnyben. Ez a kísérletezés, ami mindig valami új alkotófolyamat segítségével történő zenegyártás, eddig is a hasznukra vált. Nem volt kérdés, hogy a sorban 5. lemez sem szimplán stúdiózásból fog születni. A Piramida inspirációi és a hangfelvételek egy része egy elhagyatott szovjet bányavárosból, Piramidából jönnek. Ez a város jóval a sarkkörön túl helyezkedik el, több mint 10 éve evakuálták az ott dolgozó bányászokat és egyáltalán nem könnyű eljutni oda, rengeteg engedély kell hozzá. Az Efterklang is csak hosszas egyeztetések után, egy forgatócsoporttal jutott ki 9 napra. Az ott töltött időről rengeteg kép és hanganyagot gyűjtöttek. Előbbiből film készült, ezt a lemez meghallgatása után mindenképp érdemes megnézni, a hanganyagokat pedig az albumhoz használták fel.
Egy ilyen hely benyomásai nem hasonlíthatók egy dán város, a dán vidék, sőt, bármely más hely adta impressziókhoz, így az album világa olyan különleges, intim hangulatot teremt, hogy egyértelműn kiemelkedik az Efterklang többi albuma közül, munkásságuk eddigi legjobbja.
Kérdés volt tehát, hogy ezek a javarészt több ezer kilométerre felvett hangok és a lemez bensőséges atmoszférája hogy fognak működni élőben, több száz ember társaságában.
Koncert:
Előzenekarként a prágai Republic Of Two feladata volt bemelegíteni a közönséget. Állítólag ők egy híres cseh banda, de nekem sok év Prágában élés alatt nem sikerült róluk hallanom és olyat sem ismerek, akinek igen.
Nem látszik, de az A38 egykor szovjet hajóként szolgált, így ennél jobb helyszíne a Piramida bemutatójának nem lehetett volna. Erre az alkalomra 3 vendégzenésszel bővült a zenekar, így téve még színesebbé a műsort. A zenészek közvetlenek voltak, kommunikáltak a közönséggel (a legbájosabb talán az volt, amikor a fekete falak láttán a rock klub jelzővel illették az A38-at), megteremtve ezzel egy hihetetlenül pozitív atmoszférát, ami tudta hozni a lemez hangulatát. Az utolsó előtti, erősítőmentes szám volt ennek a csúcspontja. Erre talán már nem kellett volna rádobni egy plusz dalt, de abban a hangulatban, amibe a dánok vitték a közönséget, azt hiszem az sem számított volna, ha egy rap betétet nyomnak le.
A Piramida az a lemez, ami hallgatva, nézve és élőben is 10/10.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Az év maradék részének eseményeiről az alábbi linkekre kattintva olvashattok:
2012 június, július, augusztus
2012 szeptember, október, november
Köszönet, hogy idén a PopDzsemmel tartottatok, e jó szokásotokat őrizzétek meg jövőre is!