Ahogy a PopDzsem látta 2012-t

Március és áprílis

Nem csak a természet, a zenegyár is felébredt 2012 tavaszára és ontotta magából albumok tucatjait. A folytatásban március és április lemezeiről, itt és itt pedig az év első két hónapjának terméséről olvashattok.

2588735-772056-music-factory-with-colour-notes.jpg

Fotó: colourbox.com

Március:

19. School Of Seven Bells - Ghostory

Az indie bandákból annyi van a piacon, mint plüssmedvéből a játékboltban. Sajnos a jelenlegi zenei éra nem nekik kedvez. Bár lehet, hogy ha lenne olyan formációja a műfajnak, amely tud kiemelkedőt alkotni, ez nem lenne így. A School Of Seven Bells sem fogja megváltani a világot.

20. Krzysztof Penderecki / Jonny Greenwood A Radiohead és tagjai iránti elfogultságom határtalan, Penderecki pedig egy remek zeneszerző. Ebből kifolyólag az eredmény is csak jó lehet.

21. Memoryhouse - The Slideshow Effect

Művészeti projektnek indultak és a mai napig inkább annak felelnek meg, mintsem zenekarnak. Nem is kéne annyira ezt a zene dolgot erőltetni.

22. Hó Márton és a Jetik - Minden idők

A magyar zenével meglehetősen érdekes a viszonyom. A Kispál Kicsit szomorkás a hangulatom máma című remekműve óta nem hallottam olyan magyar számot, ami istenigazából megfogott volna és azt még 2004-ben hallottam először. Hó Márton remekül hozza a hálószobájába rekedt előadó imidzst, megmosolyogjuk, ahogy a Mizut ötvözi a Most múlik pontosannal, de ennyi és nem több.

23. Xiu Xiu – Always Xiu Xiu ismét olyan, mint egy szuicid hajlamú kamasz, aki épp azon morfondírozik, milyen módon kéne meghalni, majd az életet válassza, pusztán mazochizmusból. Persze ennek az albumnak is megvan a helye és ideje, amikhez tökéletesen tud passzolni. Búskomor éjjeleken, hajnali deprimálódáshoz tökéletes.

24. Tindersticks - The Something Rain

Elsőre nem is tetszett annyira, másodszorra, ami sajnos budapesti koncertjük után volt, már annál inkább. Remélem jönnek még a közelbe a jövőben.

 

25. Kaiser Chiefs - Start The Revolution Without Me

Tulajdonképpen ez sem 2012-es lemez. A Kaiser Chiefs 2011-ben megjelent The Future Is Medieval felturbózása, kiegészítve az On the Runnal. Már az első verziót is szerettük!

26. Michael Kiwanuka - Home Again

Az utóbbi pár év egyértelműen a singer-songwriterek kora volt, pláne a hipszter mizéria betörése után. Michael Kiwanuka ennek az irányzatnak egy soulosabb, jazzesebb vonalát hozza egész ügyesen.

 

27. Bruce Springsteen - Wrecking Ball

Springsteent és életművét azt hiszem senkinek sem kell bemutatni. Ebben a lemezben épp haragszik a csúf, gonosz világra. Az elvakult rajongók bizonyára ezt is szerették, a többieknek marad munkássága nem kevés jobb darabja.

28. The Shins - Port Of Morrow

Az amerikai, indie rockban utazó banda egy meglehetősen szerethető lemezzel tette szebbé az idei tavaszt.

 

29. Lee Ronaldo - Between The Times And The Tides

Míg a világ zene iránt érzékeny része Kim Gordon és Thurston Moore válásáról és a banda sorsáról beszélt, addig a Sonic Youth másik gitárosa, Lee Ronaldo szépen csendben megjelentette lemezét, amivel csak egy baj van, hiányzik mögüle a Sonic Youth maradék 3 tagja.

30.  Melvins - The Bulls & The Bees EP

Nem az én műfajom, ebből kifolyólag nem lopta be magát a szívembe, de azok, akik otthon vannak metal terén, mind oda voltak tőle és vissza, így akinek bejön a műfaj, bátran hallgasson bele.

31. Miike Snow - Happy To You

Nem rossz irány, amit a svédek ezzel a lemezzel kijelöltek maguk számára, de még hiányzik belőle valami ami háttérzenéből fő attrakcióvá teszi őket.

32. Geoff Barrow - Invada Record Sampler

Jó is kisülhet abból, ha egy-egy zenekar tagja úgy gondolja, kipróbálja magát egyedül. Most, hogy tudjuk, hogy Geoff Barrownak önmagában is nagy dolgokra képes, igazán visszamehetne a Portisheadbe és dolgozhatnának új albumon, vagy mehetnének koncertturnéra, mert életem egyik legjobb koncertjét nekik köszönhetem és iszonyatosan örülnék egy ismétlésnek!

33. Grinderman - 2 RMX

Nick Cave is elkóricál néha zenekarától, hogy a popzene mélyebb bugyraiból hozzon elő valamit. A Grindeman projektbe viszont vitte magával a Bed Seeds további 3 tagját. Ahogy a címből sejteni lehet, az RMX a formáció második lemezének remixverziója. Akinek az bejött, mindenképp hallgassa meg ezt is.

34. Fanfarlo - Rooms Filled With Light

Ha Fanfarlot akartok hallgatni, hallgassátok meg a Reservoirt, mert ez most nem jött össze.

35. Madonna – MDNA

Madonna egyre jobban néz ki! Viszont ha befogja fiatalabb kolléganőit, jelen esetben Nicki Minajt és MIA-t egy közös dalra, egyértelműen látszik, hogy felette bizony eljárt az idő. Az MDNA-ból inkább a turné botrányaira és MIA Super Bowl-os bemutatása okozta cirkuszra, mintsem a számokra emlékszünk. A B-Day song mindenesetre az év egyik legjobbja.

 

36. Graham Coxon - A+E

Felesleges itt bármit is mondani, hallgassátok meg, jó lesz!

 

Áprílis:

37. Lotus Plaza - Spooky Action at a Distance

Ez is egy olyan lemez, aminek a meghallgatása nem hagyott túl sok nyomot bennem. Utólag belehallgatva érdemes adni neki (mégegy) esélyt, mert egy erős lemeznek tűnik a lagymatag indie állóvizében.

38. Nicki Minaj - Pink Friday Roman Reloaded

Vannak előadók, akiknél értetlenkedve kérdezem, hogy ,,Miért? Mit keres ez a popzenében????”. Nicki Minaj legutóbbi művét  hallgatva ez halmozott mennyiségben eszembe jutott. A Roman Holiday még jó is lenne, a többi viszont érthetetlen módon egymásra pakolt zenei elemek káosza nagyon hosszú időn keresztül. Fogyasztásra nem ajánlott!

39. Alabama Shakes - Boys And Girls

Friss ropogós banda, első lemez. Nem kellett utána keresnem, anélkül is tökéletesen emlékszem rá, hogy tetszett. Nem 10/10, de az utóbbi évek savanyú popzenei termése után egy 7/10 is szép eredmény.

40. Spiritualized - Sweet Heart Sweet Light

A mai felgyorsult világban egy-egy album megjelenése közt egyre kisebb idő telik el. Ennek tükrében viszonylag hosszú az a 3 év, amit a Spiritualized sorban 7. albumára szánt. A borító nagyon ott van, a zene se rossz, bár vissza kellett hallgatni, hogy bármi véleményt tudjak róla mondani.

72703faf.jpg

41. Battles - Dross Glop

Axióma, hogy a világot a matematika irányítja. A Battles matekpopjáról ezután nem hiszem, hogy szükséges lenne bármit is mondani. Valamit mégis: csakis erős idegzetűeknek és olyanoknak, akik széles skálán értelmezik a zenét,belevéve olyan elemeket is, melyeket mások zajként definiálnának.

42. Florence + The Machine - MTV Unplugged

Egy 2011-es album újragondolva, akusztikus formában. Mivel az eredeti 2011 egyik legjobbja, ezzel sem lehetett félrenyúlni. Nem is tették.

43. Sigur Ros – Valtari

Izlandon kemények a telek és abban a kevés nyárban, ami jut, sem sok a teendő, így az emberek inkább a beltéri szórakozásra és szórakoztatásra rendezkedtek be. Talán emiatt terem annyi, minőségében jobbnál jobb zenekar abban az országban. Viszont ha nincs Sigur (és Björk), akkor a világ talán sosem ismerheti meg Izland gyöngyszemeit. A Valtari nem váltja meg a világot. Semmivel sem másabb, mint a többi Sigur lemez. Talán még nyugodtabb. Aki nem szereti őket, ne hallgassa meg, spóroljon meg magának egy lemeznyi vinnyogást. Akinek viszont egy picit is bejön ez a vonal, vágjon bele, ismét remekművet kap Jónsiéktól.

44. Dandy Warhols - This Machine

Amilyen gyorsan beleszerettem a Dandy Warholsba gimi harmadikban, olyan tempóban ábrándultam ki belőlük 4. végén, amikor egy meglehetősen gyengére sikerült koncertjüket néztem meg valahol Csehországban, a zuhogó esőben, nyakig sárosan. A This Machine szerencsére van olyan jó, hogy újra visszahozta a rajongást, ha az ember elkezdi hallgatni, nagyon hamar beizzítja a replay gombot. Tanulság: van, akit élőben nem szabad megnézni!

45. Mastodon/Feist - Feistodon (kislemez)

Igazából semmi keresnivalója a listán, mert egy rövidke feldolgozáslemez, melyben a Feist a Mastodon, a Mastodon pedig a Feist egy számát dolgozza fel. Ami miatt felkerült, az a születését indokló Record Store Day. Ez egy 2007-es találmány és a lényege, hogy áprílis harmadik szombatján számtalan előadó kedveskedjen egy-egy különlegességgel rajongóinak, promótálva a zenét, a zenevásárlást, segítve a lemezboltokat az egyre nehezebben megvalósítható túlélésben.

46. St. Vincent – Krokodil

Szintén a Record Store Day alkalmából elkészült kislemezről van szó. Az év egyik legjobb dala, szerintem.

47. Damon Albarn - Dr Dee

A Blur és Gorillaz után most szólóban, egy opera(!), a BBC filharmonikusokkal közreműkörve.

48. The Flaming Lips And Heady Fweds

A Fleming Lips-t nem abból a fából faragták, amelyik nyugton tud maradni a seggén. Láttunk például tőlünk már több órás zeneszámot. Ez alkalommal több, mint egy tucatnyi előadót csődítettek össze egy album erejéig. Hogy segít-e rajtok Bon Iver, Nick Cave vagy Kesha? Nem nagyon.

49. Santigold - Master Of My Make Believe

Az amerikai énekesnő 4 éve egy ígéretes albummal debütált. Azóta járt a környéken is (2011-ben lépett fel a Pohodán) és idén megjelentette második albumát. Ezalatt a majd fél évtized alatt sokat változott a világ és a popzenei is és ezzel Santigold sajnos nem tudta felvenni a versenyt.

50. Rufus Wainwright - Out Of The Game

Ahogy már fentebb is leírtuk, mostanság kedvez a singer-songwritereknek. A műfaj egy, már hosszú ideje a pályán lévő képviselője Rufus is. A lemezt a kritikusok szerették, én annyira nem.

51. Marilyn Manson - Born Villain

Manson sokkal inkább botrányairól, mintsem zenéjéről ismert. Legutóbbi albuma is a botrányos jelzőt kapta. Botrányosan rossz volt. Úgy tűnik most sikerült magára találnia. Az album nyomokban Johnny Deppet tartalmaz.

52. Jack White – Blunderbuss

Vannak zenekarok, amiknek nagyon nem kellett volna feloszlaniuk. Ilyen volt az R.E.M. és a White Stripes is. Szerencsére Jack White folytatta. Az eredmény pedig, Jack White albumot adott ki, kell ennél többet mondani?

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása